Zabytki UNESCO
Atrakcja
Mykwa w Zamościu
Zamojska mykwa jest dobrze ukryta przed wścibskimi oczami turystów. Zbiornik znajduje się 9 m pod ziemią, pod współczesnych hotelem. Warto jednak tu zajrzeć, by lepiej poznać praktyki religijne Żydów mieszkających niegdyś na terenie Polski.
Atrakcja
Pałac Zamoyskich w Zamościu
Renesansowy pałac Zamoyskich był niegdyś najważniejszym budynkiem w Zamościu. Była to główna siedziba ordynata, miejsce, w którym toczyło się bogate życie towarzyskie i w którym przyjmowano najznakomitszych gości, w tym także kilku królów Polski.
Atrakcja
Rotunda w Zamościu
Zamojska Rotunda ma wiele uroku. To potężna fortyfikacja. Jednak jej dzieje sprawiły, że stała się miejscem zadumy i refleksji nad okrucieństwem wojny. To właśnie tutaj Niemcy mordowali Polaków, a ich ciała palili na środku dziedzińca. Dzień i noc.
Dla ciekawskich
Historia | Krótka historia Zamościa
Zamość należy do najchętniej odwiedzanych przez turystów miasteczek w Polsce. Szczyci się swoimi pięknymi, renesansowymi zabytkami i niezwykłą historią. Przez wieki był potężną twierdzą i miastem prywatnym, należącym tylko do jednej rodziny.
Dla ciekawskich
Historia | Akademia Zamojska
Akademia Zamojska była trzecią wyższą szkołą w Polsce. Ufundował ją pod koniec XVI w. jeden z najpotężniejszych magnatów Rzeczypospolitej, Jan Zamoyski. Chciał, by kształcona w nowoczesny sposób młodzież stała się podstawą przyszłej wielkości Polski.
Dla ciekawskich
Ludzie | Bernardo Morando (1540–1600)
Na podstawie planów Moranda w Zamościu powstało niemal wszystko. Zaprojektował układ miasta, pałac Zamoyskich, kolegiatę, ratusz i fortyfikacje. Był autorem projektu wzorcowej kamienicy, do której musiały być podobne inne domy wznoszone w mieście.
Post
Zamość | Perła renesansu
Zaprojektowany przez jednego architekta Zamość nazywany jest perłą renesansu. Był też imponującą twierdzą, której mury zachowały się do dziś. Jako miasto prywatne Zamość był siedzibą jednego z najpotężniejszych rodów magnackich Rzeczypospolitej.
Atrakcja
Katedra w Zamościu
Od samego początku świątynia była najważniejszym kościołem w mieście. Powstała jako wotum dziękczynne oraz jako wyraz potęgi i zamożności rodu Zamoyskich. Przez wieki gościła wielu polskich królów, ale także cesarza Austrii i cara Rosji.
Atrakcja
Twierdza Zamość
Potężne fortyfikacje chroniły miasto, jego mieszkańców i pałac Zamoyskich, główną siedzibę rodu. Wiele z dawnych umocnień zachowało się do dzisiaj i stanowi niezwykłą ozdobę renesansowego miasta. Warto je obejrzeć zwłaszcza o zachodzie słońca.
Atrakcja
Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Zamościu
Ta nieduża, jednonawowa świątynia była niegdyś częścią klasztoru reformatów. W czasie II wojny światowej w tym niepozornym kościele ukrywano czasowo słynny obraz „Hołd pruski” pędzla mistrza, Jana Matejki.
Atrakcja
Synagoga w Zamościu
Renesansowa synagoga jest pamiątką po Żydach przez wieki mieszkających w Zamościu. Do miasta sprowadził ich już Jan Zamoyski, by rozwijać handel z południową Europą. Tuż przed II wojną światową Żydzi stanowili niemal połowę mieszkańców miasta.
Atrakcja
Kościół św. Mikołaja w Zamościu
Dzieje tej niedużej, skromnej, wciśniętej w zakątek miasta świątyni są ciekawym odbiciem historii Zamościa. Przez wieki kościół przechodził z rąk do rąk, modlili się w nim przedstawiciele pięciu religii.
Atrakcja
Bastion VII w Zamościu i jego nadszaniec
We wnętrzu bastionu VII poprowadzono podziemną trasę turystyczną. Jej pokonanie pozwala poznać niezwykle surowe wnętrza potężnej niegdyś twierdzy, wąskie galerie strzelnicze i kazamaty, w których przez wieki służyli obrońcy Zamościa.
Atrakcja
Kamienice ormiańskie i Muzeum Zamojskie
Zajrzyj do wnętrza kamienic, by przekonać się, jak żyli niegdyś najbogatsi kupcy Zamościa. Wizyta w muzeum pozwala poznać wnętrza domów, ale także dowiedzieć się nieco więcej o samym Zamościu i znanym, potężnym magnackim rodzie, który założył miasto.
- 1
- 2
- Następne »