Visitaro atrakcje
Szumy na Tanwi i wodospad na Jeleniu
Szumy na Tanwi uważane są przez wiele osób za jedno z najbardziej urokliwych miejsc nie tylko na Roztoczu, ale również w całej Polsce. To seria niewielkich wodospadów zachwycających naturalnym pięknem. Doskonałe miejsce do relaksujących spacerów.
Rezerwat Czartowe Pole
Czartowe Pole to jeden z ładniejszych, nadal nieco dzikich zakątków Roztocza. Drewniane kładki poprowadzono tu niemal nad samym strumieniem, dzięki czemu można w pełni docenić jego nieokiełznane piękno. Tylko uważaj na hasające diabły!
Grodzisko w Tumie
Grodzisko w Tumie jest niewielkie, dość ciasne. Domy w nim były drewniane, nigdy nie wzniesiono tu żadnej budowli z kamienia. A mimo tego w osadzie mieszkali piastowscy książęta, a nawet tymczasowo, pełniła ona funkcję stolicy Polski. Jak to możliwe?
Archikolegiata w Tumie
Stojąca w niewielkiej wsi monumentalna budowla należy do najstarszych i najlepiej zachowanych świątyń w Polsce. W swoich progach przez wieki gościła wielu ważnych książąt i biskupów, którzy podejmowali tu decyzje wpływające na losy całego państwa.
Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska w Kwiatkówku
Łęczycki skansen to dobre miejsce, by poznać nieco bliżej warunki, w jakich żyli mieszkańcy okolicznych wsi ponad sto lat temu. Można tu zobaczyć, jak wyglądały ich narzędzia codziennej pracy, wyposażenie domów oraz jak radzili sobie bez… lodówek.
Zamek Królewski w Łęczycy
Ten średniowieczny zamek gościł w swoich murach trzech polskich królów, przetrzymywano w nim także znaczących więźniów. Podobno w podziemiach twierdzy do dzisiaj mieszka rubaszny i nieco rozpustny diabeł, który pilnuje ogromnego skarbu.
Mykwa w Zamościu
Zamojska mykwa jest dobrze ukryta przed wścibskimi oczami turystów. Zbiornik znajduje się 9 m pod ziemią, pod współczesnych hotelem. Warto jednak tu zajrzeć, by lepiej poznać praktyki religijne Żydów mieszkających niegdyś na terenie Polski.
Pałac Zamoyskich w Zamościu
Renesansowy pałac Zamoyskich był niegdyś najważniejszym budynkiem w Zamościu. Była to główna siedziba ordynata, miejsce, w którym toczyło się bogate życie towarzyskie i w którym przyjmowano najznakomitszych gości, w tym także kilku królów Polski.
Rotunda w Zamościu
Zamojska Rotunda ma wiele uroku. To potężna fortyfikacja. Jednak jej dzieje sprawiły, że stała się miejscem zadumy i refleksji nad okrucieństwem wojny. To właśnie tutaj Niemcy mordowali Polaków, a ich ciała palili na środku dziedzińca. Dzień i noc.
Ogród zoologiczny w Zamościu
Nowoczesne zoo w Zamościu pozwala stanąć dosłownie oko w oko z wieloma jego mieszkańcami, także groźnymi drapieżnikami. Oczywiście jeśli tylko zwierzęta będą miały na to ochotę. To bardzo dobre miejsce na wizytę z dziećmi.
Katedra w Zamościu
Od samego początku świątynia była najważniejszym kościołem w mieście. Powstała jako wotum dziękczynne oraz jako wyraz potęgi i zamożności rodu Zamoyskich. Przez wieki gościła wielu polskich królów, ale także cesarza Austrii i cara Rosji.
Twierdza Zamość
Potężne fortyfikacje chroniły miasto, jego mieszkańców i pałac Zamoyskich, główną siedzibę rodu. Wiele z dawnych umocnień zachowało się do dzisiaj i stanowi niezwykłą ozdobę renesansowego miasta. Warto je obejrzeć zwłaszcza o zachodzie słońca.
Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Zamościu
Ta nieduża, jednonawowa świątynia była niegdyś częścią klasztoru reformatów. W czasie II wojny światowej w tym niepozornym kościele ukrywano czasowo słynny obraz „Hołd pruski” pędzla mistrza, Jana Matejki.
Synagoga w Zamościu
Renesansowa synagoga jest pamiątką po Żydach przez wieki mieszkających w Zamościu. Do miasta sprowadził ich już Jan Zamoyski, by rozwijać handel z południową Europą. Tuż przed II wojną światową Żydzi stanowili niemal połowę mieszkańców miasta.