Kościół i szpital Ducha Świętego w Szydłowie. Średniowieczny przytułek dla chorych i ubogich
Z dawnego przytułku do dzisiaj pozostała jedynie częściowo zadaszona ruina z dobrze zachowanymi murami, miejscami sięgającymi ich pierwotnej wysokości. Nie ma tu żadnych eksponatów, ale sam spacer wśród kamiennych ścian i rozpoznawanie śladów dawnych pomieszczeń jest dość ciekawy.
Nieopodal nieistniejącej już Bramy Opatowskiej znajdują się ruiny kościoła i szpitala Ducha Świętego. Początkowo, w XVI w., stała tu jedynie drewniana kaplica, przy której było pomieszczenie szpitalne. Leczenie i opieka nie zawsze wówczas kończyły się sukcesem, na co wskazują pochówki odkryte w okolicy kaplicy. Widoczny obecnie murowany jednonawowy kościół wraz z zakrystią powstał w latach 1630–1635. W latach 1658–1663 świątynia została powiększona, a po obu jej stronach wzniesiono skrzydła szpitalne.
Kościół i szpital Ducha Świętego w Szydłowie funkcjonował do XVIII w. Nie była to duża placówka. Jednocześnie przybywało tu kilka, najwyżej kilkanaście osób. Zachowane zapiski z końca XVIII w. mówią już o kościele bez dachu, który spłonął od uderzenia pioruna. Po II wojnie światowej budynek służył jako schronienie dla bezdomnych.
Informacje podstawowe
tylko kościół Ducha Świętego: N: 10 zł, U: 7 zł
bilet rodzinny (2 os. dorosłe + 2 dzieci; WSZYSTKIE obiekty): 80 zł
Mapa Szydłowa
Poniżej znajduje się mapa Szydłowa z zaznaczonym kościołem i szpitalem Ducha Świętego. Zaznaczone są na niej również parkingi oraz inne atrakcje miasteczka. Więcej o parkowaniu w Szydłowie przeczytasz tutaj.
Krótki zarys historii Szydłowa
Legenda mówi, że Szydłów został założony przez zbója Szydłę lub też przez króla, który zbója i jego bandę opryszków pokonał. Czy tak było naprawdę? Nikt jeszcze nie dowiódł, że nie…
Historycy wolą jednak trzymać się faktów.
Pierwsza pisemna wzmianka o mieście pochodzi z 1191 r. Pod datą 1241 r. o Szydłowie wspomina w kronice Jan Długosz. W 1329 r., w czasach króla Władysława Łokietka, Szydłów miał prawa miejskie. Rozwijał się dzięki korzystnemu położeniu na przecięciu szlaków handlowych. W połowie XIV w. król Kazimierz Wielki otoczył miasto murami, wzniósł warowny zamek i kościół św. Władysława. Między XIV a XVI w. Szydłów osiągnął szczyt rozwoju. Był ważnym, bogatym ośrodkiem miejskim.
Niestety większość jego ówczesnych budynków była drewniana. W 1565 r. Szydłów spustoszył pożar. Po raz kolejny miasto ucierpiało w 1630 r., gdy zostało spalone przez nieopłacone oddziały najemnego wojska. W 1655 r. zniszczeń dopełnił potop szwedzki. Miasteczko już nigdy nie powróciło do dawnej świetności. W 1869 r. Szydłów utracił prawa miejskie, które odzyskał dopiero w 1 stycznia 2019 r.